
1. atópiás dermatitis
Ez egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, amelyet hullámszerű lefolyás jellemez. Viszkető kiütésekkel jár, amelyek gyakran alvászavarokhoz vezetnek.
Általában az atópiás dermatitis genetikai hajlamú egyéneknél alakul ki. A kiváltó okok különbözőek lehetnek: nem megfelelő ápolás, a levegő hőmérséklete, stressz és szorongás, hormonális tényezők, fertőzések.
2. Kontakt dermatitis
A betegség az irritáló anyagokkal való érintkezésre adott bőrreakció. Ilyenek például: kozmetikumok, tisztítószerek, fémek (pl. nikkel), latex vagy vegyi anyagok.
A betegség bőrpírral, duzzanattal, viszketéssel, égő érzéssel és néha hólyagokkal jelentkezik. A kellemetlen tünetek általában 12-48 órával az irritáló anyaggal való érintkezés után jelentkeznek.
3. Psoriasis
Ez egy autoimmun betegség, amelyben a bőrsejtek túl gyorsan osztódnak. A bőrön vörös plakkok jelennek meg, a felszínen ezüstös-fehér pikkelyekkel. A betegség a test bármelyik részét érintheti, beleértve a tenyereket is.
A betegeket erős viszketés, égés és a bőr repedezése zavarja.
4 Allergia
A viszkető tenyér másik oka. Ez egy immunreakció bizonyos anyagokra: élelmiszerekre, gyógyszerekre, növényi pollenekre, állati szőrre, rovarcsípésekre és így tovább. Az allergia a viszketésen kívül duzzanatban, bőrpírban és kiütésekben is megnyilvánulhat.
5. Vírusfertőzések
Ezeket is kísérheti viszketés. A herpeszes kiütés például hólyagok (folyadékkal teli kis buborékok) formájában jelentkezik a kipirosodott bőr hátterében. Ezek a test bármely részén lokalizálódnak, beleértve a kezeket is.
6. Rühatka
A rüh egy fertőző betegség, amelyet a rühes atkák okoznak. Ezek behatolnak a bőr felső rétegébe, intenzív viszketést okozva, különösen éjszaka (az atkák aktivitásának időszakában).
Leggyakrabban a kezek, csuklók és más vékony bőrű területek érintettek. A viszketés mellett bőr alatti járatok (vonalak) és csomók (papulák) is megjelenhetnek.
7. Krónikus betegségek
Az olyan betegségek, mint a cukorbetegség, a májbetegség és a vesebetegség viszkető bőrhöz vezethetnek, beleértve a tenyereket is. A magas vércukorszint a cukorbetegségben vagy a méreganyagok felhalmozódása a szervezetben a máj- és vesebetegségben okozhat kellemetlen érzést.
8. Neurológiai okok
A stressz, a szorongás vagy a depresszió fizikai kellemetlenségekben, köztük viszkető tenyérben is megnyilvánulhat. Azok az emberek, akik állandó idegfeszültséget tapasztalnak, a viszketés fokozódását észlelik, anélkül, hogy a bőrön bármilyen látható megnyilvánulás lenne.