
MH/ MTI
2025. március 13. csütörtök. 7:00
2023 áprilisa és 2024 márciusa között az óceánok felszínének hőmérséklete mintegy 0,25 Celsius-fokkal haladta meg a korábbi, 2015-2016. évi rekordot, és mindezt több mint egy éven át. Azóta a hőmérsékleti értékek visszaestek a rekordszint alá, de még így is a legmagasabbak 2023 óta.
A hőmérséklet ilyen megugrása igen ritka, és „úgy véljük, hogy ez a jelenség körülbelül ötszáz évente ismétlődik, tekintettel a felmelegedés jelenlegi tendenciájára” – mutatott rá Jens Terhaar, a Berni Egyetem kutatója, aki több éghajlati modell segítségével jutott erre a megállapításra.
„A jelenlegi éghajlati viszonyok között nem teljesen váratlan rendellenesség ugyanakkor gyakorlatilag lehetetlen lenne az általános felmelegedés tendenciája nélkül” – hangsúlyozták a tanulmány szerzői.
A kutatók szerint a rekordhőmérsékletek a felmelegedés ütemének gyorsulása miatti félelmeket ébresztettek, de nem feltétlenül erről van szó.
Jens Terhaar szerint a kutatók sosem hitték, hogy a felmelegedés lineáris lenne, hanem – épp ellenkezőleg – úgy gondolták, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedésével gyorsul.
A modellezési kísérletek bebizonyították, hogy a hőmérsékletek más okok miatti megugrása nem lehetetlen. A rekordok után mért hőmérsékletek alakulása is megfelel a modellek által előrejelzett értékeknek. Ez arra enged következtetni, hogy szélsőséges eseményről, nem pedig a felmelegedés további váratlan gyorsulásáról van szó – mutatott rá a kutató.
A jelenleg érvényes modellek többsége szerint az óceánok hőmérséklete 2025 szeptemberéig megfelel majd a rekordok előtt mért szinteknek.
Ha azonban a hőmérsékletek nem térnek vissza a normális szintekre, a kutató szerint ez azt jelentheti, hogy alábecsülték az éghajlat érzékenységét, és a jövőbeli felmelegedés nagyobb lesz.
Az óceánok felszíni hőmérsékletének emelkedése helyi tengeri hőhullámok formájában jelentkezik, és hatással van a monszunra, fokozza a trópusi viharok erejét, tengeri gerinctelenek, halak, madarak és emlősök tömeges pusztulását és a korallok kifehéredését okozhatja – emlékeztetnek a kutatók.