Ez a sarkantyú olyan, mintha szögbe lépne

Mit nevezünk sarkantyúnak, és hogyan keletkezik?

Amikor a csontok állandó stressznek vagy nyomásnak vannak kitéve, a szervezet megpróbálja megerősíteni őket extra csontszövet kialakításával. A sarkantyú tehát nyomás hatására alakul ki, azon a helyen, ahol a csontok dörzsölik az izmokat.

A köznyelvben sarkantyúnak nevezett elváltozás a sarokcsont kinövése. Akkor alakul ki, ha a talp kötőszövetes lemeze, a talpi fascia, amely a saroktól a lábujjak tövéig terjed, erős húzást gyakorol a sarokcsontra. Okozhatja a lúdtalp, vagyis a lábfej ívének eltűnése, és bármely más, olyan elváltozás is, amely a sarkon tapadó izmok, inak, köztük az Achilles-ín egyenetlen terhelését okozza. A kötőszövet és a sarokcsont a húzás hatására helyenként szétválik, és ezeken a területeken új csont kialakulása indulhat meg. Ez a csonttüske megjelenhet a sarok talajra támaszkodó talprészén és a hátsó oldalán is, ahol az Achilles-ín a csonthoz kapcsolódik.

A csontkinövés maga is lehet fájdalmas, de legtöbbször a fájdalmat nem a csonttüske, hanem a körülötte lévő csonthártya gyulladása okozza.

Az elváltozás nagyon fájdalmas: a beteg úgy érzi, mintha egy szögbe lépne, vagy egy éles kavicsdarab lenne a talpába, sarkába ékelődve. A fájdalom reggeli felkeléskor, illetve pihenés után újra elindulva jelentkezik a legintenzívebben, olykor olyan erős, hogy átmeneti járásképtelenséget okoz. Ugyanakkor fontos tudnivaló, hogy ezt a fájdalmat nem maga a csontkinövés okozza, hanem a csonthártya gyulladása, illetve az ott kialakuló folyadéktömlő, a burza. Ezt bizonyítja, hogy más panaszok miatt készített röntgenfelvételeken is nemegyszer felfedezhetőek olykor csontkinövések, sarkantyúk, amelyek csonthártyagyulladás nélkül semmilyen tünetet nem okoznak, észrevétlenek maradnak.

A sarok elváltozásai is azok közé a fájdalmas lábdeformitások közé tartoznak, amelyeket könnyebb megelőzni, mint kezelni. Fontos, hogy méretre és formára egyaránt a lábára illő, kényelmes, jó cipőt hordjon, és ne csak egyet: egészségesebb, ha egy-egy idényre több is van ugyanazon funkciójú cipőből, amelyeket váltani, cserélni lehet. A lábizmok edzéséhez, a láb keringésének élénkítéséhez ajánlatos a rendszeres testmozgás. Ha csak teheti, minél gyakrabban bújjon ki a cipőjéből, akár napközben többször is, hiszen jót tesz a lábnak, ha kicsit kinyújtóztathatja, pihenteti.

A sarkantyú kialakulása, a sarok csonthártyájának fájdalmas gyulladása esetén forduljon orvoshoz. Első teendő a tüneti kezelés: a fájdalom csillapítása illetve a gyulladás gyógyszeres csökkentése lesz. Mellette foglalkozni kell a kiváltó okokkal is: méretre készített lúdtalpbetét segíthet egyenletessé tenné a súly eloszlását.

A csonttüske okozta fájdalom lyukas sarokpárnával is enyhíthető, mivel tehermentesíti a csontkinövés körül lévő, gyulladásban lévő csonthártyát. Az orvos injekciós kezelést illetve fizioterápiát, besugárzást is ajánlhat. Mivel a sarkantyú maga nem az oka, hanem csak kísérő velejárója, következménye magának a betegségnek, a csonthártya irritációjának, ezért annak műtéti eltávolítása csak ritkán válik szükségessé.

Elolvasom a cikket