
A ráncoktól vagy a megereszkedéstől való félelem miatt sokan dobják ki nehezen megkeresett pénzüket olyan termékekre, amelyek azt állítják, hogy fiatalnak tűnhetünk tőlük – beleértve a kollagén-kiegészítőket is. De vajon tényleg változást hoz egy csomó ilyen, különleges fehérje nagymértékben való fogyasztása?
A kollagén az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje, amely segít a szerkezet, az erő és a rugalmasság biztosításában, többek között a bőrben is. Ezt a szervezetünk állítja elő a táplálkozásunkból származó aminosavakból, de a termelés szintje csökken, ahogy öregszünk – és így, a kevesebb „struktúra” miatt a bőrünk ráncosabbá és megereszkedettebbé válik.
A kollagén jelen van bizonyos élelmiszerekben, például a kötőszövetet tartalmazó húsokban. Az általában állatokból származó kollagént tartalmazó étrend-kiegészítőket is úgy hirdetik, mint amelyekkel pótolhatjuk a kollagén mennyiségét a bőrünkben, és állítólag visszanyerhetjük a fiatalosabb megjelenést. Ezek gyakran tabletták, porok vagy folyadékok formájában kerülnek forgalomba, amelyek általában kisebb darabokra – úgynevezett kollagénpeptidekre vagy hidrolizált kollagénre – bontott kollagént tartalmaznak, amely könnyebben emészthető, és felszívódhat.
A kollagén-kiegészítők újra fiatalossá teszik a bőrét?
A tudósok még mindig nem tudják, hogy a szájon át szedhető kollagén-kiegészítők valóban azt teszik-e, amit a dobozon írnak. Ez nem jelenti azt, hogy az eddigi tanulmányok nem találtak semmi pozitívumot – sőt, épp ellenkezőleg.
Például egy 2023-as, 26 randomizált, kontrollált vizsgálatot tartalmazó, szisztematikus áttekintés és metaanalízis megállapította, hogy a hidrolizált kollagén-kiegészítők a placebóhoz képest javíthatják a bőr hidratáltságát és rugalmasságát, és a hatások legalább nyolc hétig tartó szedés után jelentősek.
Ahogy azonban a szerzők rámutatnak, megállapításaiknak számos korlátjuk van. Az egyik az volt, hogy a 26 vizsgálatban használt kiegészítők összetétele nem volt egységes; az eredmények megfelelő összehasonlításához és a megbízható következtetések levonásához az kellett volna, hogy minden résztvevő ugyanabból a forrásból származó kollagénből azonos mennyiséget szedjen.
A felülvizsgálat azt is világossá tette, hogy a vizsgálatok közül sok kicsi volt, amely növelheti az elfogultság kockázatát, és azt is jelenti, hogy az eredmények nem alkalmazhatók megbízhatóan mindenkire. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy további, sokkal nagyobb klinikai vizsgálatokat magában foglaló kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megbízhatóbb képet alkothassunk a kollagén-kiegészítők hatásairól.
Egy másik áttekintés azt is megjegyzi, hogy „nincs megbízható bizonyíték arra, hogy a szájon át emésztett kollagén előnyösen lokalizálódik a bőrben, szemben a test más részeivel”.
Tekintve, hogy ez a helyzet, nem tűnik jó ötletnek egy csomó pénzt kiadni olyan divatos kiegészítőkre, amelyek azt állítják, hogy kifejezetten a bőr javát szolgálják, mivel az összetevőik úgysem biztos, hogy oda kerülnek.
Ezzel kapcsolatban a 2023-as elemzés nem vette figyelembe az életmódbeli szokásokat, amely azt jelenti, hogy nem tudták biztosan megmondani, hogy a kollagén-kiegészítők okozták-e a különbséget az emberek bőrében; lehet, hogy csak egy nagyon jó naptejet használtak, például.
Rengeteg olyan tanulmány is van, amelyben az érintetteknek érdekük fűződik a szájon át szedett kollagén sikeréhez. Egy 2024-es klinikai vizsgálat például megállapította, hogy a hidrolizált kollagént tartalmazó kiegészítőt 12 héten keresztül szedő résztvevők javulást mutattak a bőr hidratáltságában, ráncaiban és rugalmasságában – de a vizsgálatot a szóban forgó kollagén-kiegészítőt gyártó cég finanszírozta, és a tanulmányban egy kivételével a szerzők mindegyike az említett cégnek dolgozik.
Természetesen még mindig van rá esély, hogy ez nem befolyásolta az eredményeket, de érdemes legalább egy kicsit szkeptikusnak lenni.
Biztonságos a kollagén-kiegészítők szedése?
Még ha a kollagén-kiegészítőket alátámasztó bizonyítékok ingatagok is, ez nem feltétlenül akadályozza meg, hogy valaki szedje őket. Ebben az esetben érdemes kideríteni, hogy legalább biztonságos-e vagy sem.
Érdemes szem előtt tartani, hogy más étrend-kiegészítőkhöz hasonlóan a kollagént vagy annak összetevőit tartalmazó étrend-kiegészítőket sem szabályozza az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal. Ez azt jelenti, hogy nem mindig garantált, hogy egy termék azt tartalmazza, amit állít, és az sem, hogy bizonyítottan biztonságos.
Hogyan védheti meg a már meglévő kollagénjét?
Rengeteg módja van annak, hogy valaki megvédje a bőrében már meglévő kollagént anélkül, hogy a fizetését drága kiegészítőkre költené. Például ajánlott napvédőt viselni, mivel az ultraibolya-sugárzásnak való kitettség a bőrben lévő kollagén lebomlásához vezethet. Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, az elegendő alvás és a dohányzás mellőzése szintén segíthet.