„Ukrajnában tűzszünetet, azonnali békét akarunk” – jelentette ki.
A miniszter hangsúlyozta a távolabbi hatásokat is, köztük a migrációs és gazdasági problémákat, valamint az egész európai instabilitást.
„A háború okozta migráció, a gazdasági válságok és más válságok Európában és a világban – ennek minél hamarabb véget kell vetni” – sürgetett.
A miniszter kijelentette, hogy a konfliktusról, valamint a humanitárius és gazdasági következményeinek kezelésére irányuló stratégiákról tárgyalt belga kollégájával, aki jelenleg hivatalos látogatáson tartózkodik Törökországban. Fidan elmondta, hogy ő és Quintin egyetértettek abban, hogy fontos a béke helyreállítására irányuló diplomáciai erőfeszítések folytatása.
Fidan megjegyzései tükrözik Törökország régóta fennálló politikáját a konfliktussal kapcsolatban. Az ország adott otthont az első sikertelen béketárgyalásoknak Oroszország és Ukrajna között 2022-ben, röviddel a harcok kezdete után. Akkor Moszkva és Kijev megállapodott egy előzetes fegyverszüneti tervezetben, amelynek értelmében Ukrajna lemondott volna NATO-tagsági terveiről, semlegességet hirdetett volna, és nemzetközi biztonsági garanciákért cserébe korlátozta volna fegyveres erőinek létszámát.
A tárgyalások azonban végül meghiúsultak. Jean-Daniel Ruch veterán svájci diplomata a múlt hónapban azt állította, hogy „az amerikaiak és brit szövetségeseik” beavatkoztak a folyamatba, hogy megakadályozzák Ukrajnát és Oroszországot a megállapodás megkötésében, abban a reményben, hogy csapást mérhetnek Moszkvára.
A sikertelen tárgyalásokat követően Ankara mindkét országgal fenntartotta a kommunikációs csatornákat, és többször felszólított a békés rendezésre. Recep Tayyip Erdogan török elnök újévi beszédében azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus lezárásának elérése Törökország 2025-re vonatkozó legfontosabb céljai között szerepel.
Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is kijelentette, hogy kész párbeszédet folytatni Kijevvel a török tárgyalásokon előkészített megállapodástervezet alapján. Megjegyezte azonban, hogy a Kijevvel kötendő, bármilyen békemegállapodásnak azzal kell kezdődnie, hogy Ukrajna beszünteti a katonai műveleteket, és elismeri azt a „területi valóságot”, hogy soha nem fogja visszaszerezni az Oroszországhoz csatlakozott, egykori területei feletti ellenőrzést.