Gyakran a kognitív funkciókat nem azonnal érinti. Az ember mindenre emlékszik, felismeri a rokonokat, de nagyon furcsán kezd viselkedni: mohóvá, agresszívvá válhat, abbahagyja a reggeli és vacsora elkészítését, nem gondoskodik magáról. Néhányan bezárkóznak magukba, megszűnnek aktív társadalmi életet élni.
Az orvosok biztosítanak arról, hogy a legfontosabb, hogy időben felismerjük a riasztó tüneteket. A demencia nem gyógyítható, de lassítani lehet a kialakulását. Például fel kell figyelni a nagyon szokatlan viselkedésbeli változásokra. Ilyen például az, ahogyan az illető a lépcsőn lefelé és/vagy felfelé jár.
A demenciával foglalkozó Alzheimer Scotland jótékonysági szervezet szakértői azonosítottak egy speciális, a mozgással összefüggő tünetet. Kiderült, hogy a demenciában szenvedő személy nem tud normálisan le- vagy felfelé menni a lépcsőn, ez a megszokott cselekvés nehezére esik.
Például sokkal hosszabb időbe telik, mint korábban, hogy megmásszon néhány lépcsőfokot. Az illető esetleg alig tud járni, mert nehezére esik felemelni a lábát. Vagy óvatosan tesz meg minden lépést, mert nagyon fél az eséstől. Ez az agyban bekövetkezett sajátos változásoknak köszönhető – az illető nehezen tudja megtartani az egyensúlyát és nem úgy irányítani a testét, ahogyan korábban tette.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy ajánljunk segítséget a személynek, hogy ne szenvedjen traumát, valamint figyeljük a reakcióját. A demenciában szenvedő emberek gyakran nem is tudják, hogy valamit rosszul csinálnak, így őszintén meglepődhetnek.
Más figyelmeztető jelzésekre is fel kell figyelni, például ingerlékenységre, beszédzavarokra, hirtelen hangulatváltozásokra és túlzott agresszióra.
Ne feledje, hogy minden szervezet más és más, így a betegség mindenkinél másképp alakul. Ha egy szerettünk viselkedése aggodalomra ad okot, jobb, ha minél hamarabb megmutatjuk neurológusnak. Az orvos elvégzi a szükséges vizsgálatokat és felállítja a helyes diagnózist.