Varga-Bajusz Veronika: Sikeres a szakképzés átalakítása

MH/MTI
2024. november 27. szerda. 21:38

Az a cél, hogy a fiatalok olyan korszerű gyakorlati tudással és elhivatottsággal gazdagodjanak, amely azonnal hasznosítható a munkaerőpiacon és hozzájárul egy innovatívabb és erősebb gazdaság kialakításához – közölte Varga-Bajusz Veronika a rendezvényen, amely egyben a diákok kézműves munkáit bemutató kiállítás megnyitója is volt.

Kiemelte, az átalakított szakképzési rendszer eredményei már most jelentkeznek: az elmúlt években nem csupán a jelentkezők száma nőtt, hanem, különösen a technikumokban, kiemelkedően javult a diákok teljesítménye is.

A technikumi képzés fontos előnye – folytatta –, hogy a szakmai ismereteken túl érettségivel nyit kaput a felsőoktatás felé. Ennek nyomán az elmúlt három évben több mint kétszeresére nőtt azok száma, akik a szakképzés befejezése után egyetemen folytatják tanulmányaikat.

Hangsúlyozta, az ágazati alapoktatást támogató ösztöndíjrendszer reformja biztosítja, hogy minden tanuló anyagi támogatásban részesüljön, a sikeres szakmai vizsgát szerzők pedig akár 300 ezer forintos pályakezdési támogatást is kaphatnak. Továbbá a 17 és 25 év közötti fiatalok számára elérhető a négymillió forint összegű szabadon felhasználható munkáshitel.

Arról is szólt, hogy a kreatív és kézművesipari képzés sikerét a nemzetközi megmérettetéseken elért sikerek is bizonyítják. Példaként említette, hogy a legutóbb Lyonban megrendezett WorldSkills versenyen Magyarország az összesített éremtáblázaton a 10. helyet szerezte meg.

A pályaorientációs rendezvény pedig azt mutatja be, hogy a szakképzés egyszerre lehet kreatív, innovatív és fenntartható, miközben biztos alapot nyújt a fiatalok életpályájához – fűzte hozzá.

Az esemény különleges találkozási pont, mert az oktatás, a művészet és a kreativitás területén dolgozó szakemberek közös munkájukkal segítik a fiatalokat – mondta Varga-Bajusz Veronika.

A kiállításon, amely az Óbudai Múzeummal és a Goldberger Textilipari Gyűjteménnyel szoros együttműködésben valósult meg, a többi között olyan textíliákat mutattak be, amelyeket természetes anyagokból, festőnövényekből nyert festékek felhasználásával készítettek a diákok.

Elolvasom a cikket