Múlt csütörtökön a német koalíció „biztonsági csomagot” fogadott el a solingeni késelésre való reakcióul. Ez tartalmazza a menedékjog szigorítását, széleskörű késtilalmat, a biztonsági szervek jogkörének bővítését, valamint a biztonságos harmadik országokban már regisztrált menedékkérők számára a német szociális juttatások eltörlését.
A hétvégén választó keletnémet tartományokban kiváló eredményeket elért migrációellenes baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség vezetője, Wagenknecht válaszában nem kertelt. Elmondta: látszatcsúcs várható, amely nem fogja csökkenteni a menekültek számát”, és „álmegoldások helyett az ellenőrizetlen migráció végét” követelte.
A pártelnök elmondta, hogy két alapvető újítást tartana fontosnak utóbbi cél érdekében: egyrészt azt, hogy azoknak, akik biztonságos harmadik országból – ilyen az összes EU-tagállam, valamint Svájc és Norvégia is – utaznak be Németországba, ne legyen joguk Németországban se menekültstátuszhoz, se szociális juttatásokhoz. (Azaz vonatkozzon a koalíció terve minden beutazóra, ne csak azokra, akik regisztrálták is magukat egy másik EU-tagállamban.)
Másrészt azt követeli, hogy az elutasított menedékkérők elutasításukkal párhuzamosan veszítsék el az „eltartásra vonatkozó jogukat”, ugyanis „jelenleg a juttatások még mindig olyan magasak, hogy az emberek nem látják okát elhagyni az országunkat”.
Jens Spahn, a CDU Bundestag-frakciójának helyettes vezetője, aki nemrég a magyar állásponttal megegyező nyilatkozatot tett a migrációról a német köztévében, jelezte: szerinte a mai tárgyalások kudarcot fognak vallani. Úgy látja, hogy a valódi probléma az, hogy „a Németországba irányuló illegális migránsok száma egyszerűen túl nagy”, a koalíció mégsem tesz javaslatot annak számbeli korlátozására.
„Ha kedden ezen a migrációs csúcson csak arról fogunk beszélni, amit a koalíció múlt héten bemutatott, akkor felesleges is találkoznunk” – mondta Spahn, jelezve, hogy ezeket a szigorításokat szavazza csak meg nyugodtan a kormány a saját Bundestag-többségével, a CDU a maga részéről ebbe nem kapcsolódna be.
Wagenknecht korábban egyébként a migráció mellett egy másik témában is a magyar álláspontot visszhangozta: méltatta Orbán Viktor békemisszióját.